Rolovacie tieniace plachty · prekrytie záhrad a terás

rolovacie tieniace plachty
rolovacie tieniace plachty

Rolovacie tieniace plachty · prekrytie záhrad a terás

Rolovacie tieniace plachty začali byť v posledných rokoch veľmi populárne a v určitých scenároch využitia dokonca v určitej miere nahrádzajú tradičné rolety a markízy. Rovnako vhodné sú na súkromné záhrady ako tienenie terás a posedení, ako aj na krytie verejných priestranstiev, pred  kaviarňami či reštauráciami alebo pre optické predelenie vchodov do sídiel firiem.

Na čo slúžia rolovacie tieniace plachty

Leto roku 2020 bolo veľmi náročné z pohľadu poveternostných vplyvov. Júlové dažde a prehánky prešli do augustových horúčav, a isto nám dáte za pravdu, že ani jeden z týchto rozmarov počasia nie je pre sedenie pod otvoreným nebom príliš vhodná. V oboch prípadoch sa tak musíme nejakým spôsobom chrániť, aj keď z rôznych dôvodov. Nie každý má ale svoju terasu alebo priestory pred letnou kuchyňou možnosť osadiť pevnou strechou – niekedy je to drahé, inokedy nepraktické a neraz do toho majú čo hovoriť pamiatkari alebo stavebný úrad. V takýchto situáciách je dobré popremýšľať o nejakom vhodnom riešení. Rolovacie tieniace plachty majú ešte tú výhodu, že ich môžete môžete pomerne jednoducho premiestniť na iné miesto, v prípade, že to bude potrebné. Ráno si tak môžete užívať mierneho slniečka a akonáhle začne slnko páliť, skryjete ho za plachtu a vy sa tak nemusíte presúvať sa dovnútra alebo zložito sťahovať záhradný nábytok niekam do tieňa. To isté platí aj pre jarný alebo letný dáždik, ktorý síce môže byť príjemný, ale vysúšanie vybavenia vonkajšieho posedenia už príliš nie. Aj preto si rolovacie tieniace plachty obľúbili majitelia kaviarní a reštaurácií, ktorí majú tento rok aj ďalšie zrejmé dôvody nechávať vonkajšie posedenia a terasy otvorené pre svojich hostí čo možno najdlhšie. V kombinácii so záhradnými plynovými ohrievačmi sú rolovacie tieniace plachty pre tieto účely skutočne ideálnym riešením. Možnosti využitia tieniacich plachiet sme však týmto zďaleka nevyčerpali. Tieniace plachty môžete umiestniť prakticky kdekoľvek no svojom pozemku, kde potrebujete priestor na oddych, neraz sa však hodí zakryť aj bazén alebo zimnú záhradu, na verejných priestranstvách potom napríklad ihrisko alebo miesto vo firme vyhradené fajčiarom. Rolovacie tieniace plachty sú rovnako skvelou voľbou pre záhradné párty aj napríklad svadby konané vonku, a to predovšetkým tie pevné tieniace plachty, ktoré sa ľahšie inštalujú aj demontujú.

Možnosti a mechanizmy rolovania

Tieniace plachty môžu byť pevné ako aj rolovacie. Tie druhé sú prirodzene praktickejšie, pretože ich môžete jednoducho skryť vždy, keď je to potrebné či vhodné, a následne ich opäť rýchlo vysunúť svoje miesto. Táto rýchlosť závisí od toho, či si vyberiete plachtu s motorovým alebo manuálnym rolovaním. Riešenie s manuálnym rolovaním je samozrejme lacnejšie a pritom nie je ani príliš náročné na ovládanie. Pri práci s ním si budete pripadať ako námorník, lebo využíva podobný systém ako plachty na jachte, menovito kosatky alebo geny. Len v prípade tieniacich plachiet budete mať omnoho jednoduchšiu počiatočnú pozíciu, pretože celý mechanizmus je zachytený na pevnom bode. Komfortnejšie je prirodzene nainštalovať riešenie s motorovým navíjaním. To je možné ovládať ako vypínačom na stene, tak aj diaľkovým ovládaním, a to pre tieto účely určeným ovládačom alebo dokonca cez aplikáciu v mobile či tablete. Tento typ ovládania je možné potom použiť, nech už sa nachádzate kdekoľvek. Tieniace plachty spravidla nie sú určené pre ochranu pred snehom alebo silným vetrom, a tak môžu byť vybavené špeciálnymi senzormi, vďaka ktorým sa v prípade nepriazne počasia zatiahnu sami. Takéto riešenia vás tak uchránia od škôd, ktoré môže spôsobiť taká odtrhnutá plachta.
rolovacia tieniaca plachta

Rolovacia tieniaca plachta

Materiály a ich údržba

Kvalita materiálov, ktoré sa používajú pre tieniace plachty, býva rôzna, no u nás predávame a inštalujeme iba preverené kvalitné a stále materiály, ktoré vám vydržia veľa rokov. Aj napriek tomu je potrebné sa o plachty priebežne starať. Kvôli poveternostným vplyvom môže časom dôjsť k zašpineniu materiálu, čo je možné pomerne ľahko čistiť neutrálnymi čistiacimi prostriedkami. Hrubé nečistoty sa nikdy nesnažte čistiť hrubou kefou – mohli by ste poškodiť povrch tkaniny a negatívne ovplyvniť jej odolnosť voči vode. Pokiaľ ide o kovové prvky, ako sú stĺpy a držiaky na steny, tu nie je potrebná žiadna špeciálna starostlivosť. Každopádne ak sa o svoju tieniacu plachtu budete starať v súlade s našimi inštrukciami, bude jej životnosť porovnateľná s trvácnosťou pevných strešných konštrukcií.

Montáž a konštrukcie tieniacich plachiet

Možnosti montáže tieniacich plachiet sú variabilné a pri dodržaní určitých pravidiel a zásad si plachtu aj zručný kutil isto zvládne nainštalovať sám. No napriek tomu je istejšie a rýchlejšie využiť naše montážne služby. Montáž v našom podaní trvá bežne iba niekoľko hodín, ktoré vy zatiaľ môžete investovať do niečoho užitočnejšieho. V závislosti na veľkosti plachty aj špecifikách zakrývaného priestoru rozlišujeme rôzne možnosti inštalácie, či už priamo do steny alebo na stĺpy osadené do zeme. Všetky potrebné komponenty máme samozrejme v ponuke a dokážeme sa prispôsobiť vašim predstavám, ak je to technicky realizovateľné.
tieniaca plachta

Tieniaca plachta

K základným pravidlám inštalácie patrí správna voľba bodov pre ukotvenie. Tie by mali byť v prípade pevnej plachty pokračovaním uhlopriečok plachty. Pri rolovacej tieniacej plachte je situácia trochu zložitejšia a často si odbornú montáž priamo vyžaduje. Pri montáži predovšetkým väčších rozmerov plachiet je nutné myslieť aj na elektroinštaláciu a osvetlenie, rovnako ako aj na umiestnenie motoru v prípade rolovacej tieniacej plachty ovládaných týmto spôsobom. Máte záujem o kúpu tieniacej plachty, ale máte ešte ďalšie otázky? Obráťte sa na nás a my vám poradíme. Rovnako vám na základe vašich plánov a projektu spočítame náklady na vybudovanie vami zvoleného riešenia. Postaráme sa aj o profesionálnu montáž pri rodinných domoch, podnikoch a reštauračných zariadeniach. Rolovacia tieniaca plachta je dnes hitom, ktorý tak rýchlo nezostárne.

Zdielať tento príspevok