Vybavte si dielňu, nech zakaždým nemusíte za susedom

sada ručného náradia

Vybavte si dielňu, nech zakaždým nemusíte za susedom

V každom mužovi drieme domáci majster, či už si to prizná alebo nie. Možno máte to šťastie, že bývate na dome a máte prístup k domácej dielni, ale aj keby nie, je treba si vyhradiť priestor aspoň v kúte panelákovej pivnice. Možno si poviete, že na nejaké domáce opravy a úpravy nemáte bunky a existujú predsa oveľa šikovnejší domáci majstri. Ale väčšina mužov prosto má tú hrdosť na to, že buchne do stola a zaumieni si, že na vŕtanie poličky predsa žiadneho cudzieho chlapa nepotrebuje. Okrem toho, ak máte malého syna, bude vo vás chcieť vidieť svoj vzor. Lenže čo s tým, keď ste jednu polovicu dielne napožičiavali susedom a druhú ste ani nikdy nemali? Vyhrňte si rukávy, urobte si inventúru toho, čo máte a čo ešte potrebujete, a zhodnoťte, v akom stave je vaša „povinná výbava“ domáceho majstra. Či už ste práve postavili dom a chystáte sa dielňu zariaďovať od nuly, alebo ste čo to zdedili po predkoch alebo pôvodných majiteľoch nehnuteľnosti, je nasledujúci súpis práve pre vás.

Najprv si upracte

Začnite tým, že svoju dielničku upracete. Roztrieďte náradie na použiteľné a nepoužiteľné a druhú kategóriu hneď vyhoďte. Nezapratávajte si priestor vecami, o ktorých tušíte, že už ich nikdy nebudete používať. Tie ostatné potom pekne odložte do pracovného stola. Ak žiadny nemáte, môžete jeden kúpiť tu. A ak nemáte priestor na pracovný stôl, bude vám stačiť dielenský vozík, v prípade ešte menších – napríklad pivničných – priestorov aj systémové kontajnery, teda skôr príručné kufre alebo organizéry na náradie, ktoré sa veľmi prakticky dajú skladať na seba.

Čo kúpiť z ručného náradia

Na základe skúseností mnohých majstrov odporúčame všetko potrebné ručné náradie zohnať pekne v rámci jednej veľkej sady. Nielenže ušetríte – hromadná kúpa vyjde vždy lacnejšie – ale zároveň budete mať všetko upratané na jednom relatívne malom priestore. A hlavne všetko bude mať svoje konkrétne stanovené miesto. V tejto komplexnej sade náradia môžete nájsť okrem iného nasledujúce vybavenie:
 • kliešte – rôzne druhy vrátane kombinovaných, plochých alebo krimplovacích,
 • nožnice,
 • pilník,
 • ručnú rámovú pílku vrátane náhradnej čepele,
 • skrutkovače – opäť rôzne druhy pre rôzne účely vrátane jedného s vymeniteľnými bitmi,
 • bity a bitové adaptéry,
 • kladivo,
 • meter,
 • posuvné meradlo,
 • kľúče – otvorené vrátane jedného nastaviteľného, šesťhranné (imbusy) a kľúč na zapaľovaciu sviečku,
 • dláta a dierkovače,
 • a iné.
Možno si poviete, že toľko vecí ani nevyužijete, ale prečo nemať spoločne so základnou výbavou aj nejaký ten bonus naviac? Dierkovače alebo kľúč na zapaľovaciu sviečku sa možno nezíde hneď teraz, ale zase v kompletnej sade nebude zaberať žiadne extra miesto. Ak však už nejaké to ručné náradie máte, je asi zbytočné kupovať ho znovu. Preto odporúčame nakúpiť si sady tých konkrétnych typov náradia, ktoré vám „v portfóliu“ chýbajú. Či už ide o vidlicové kľúče, kliešte alebo gola kľúče. A určite nezabudnite ani na stolný zverák, ktorý náleží do samostatnej kategórie.
výbava domáceho majstra

Listová píla patrí do výbavy domáceho majstra

Z elektrického náradia vám stačí pár vecí

Čo sa týka elektrického náradia, bude vám na univerzálne domáce hobby práce stačiť pár vecí. Ak sa považujete za „informovaných laikov“ alebo dokonca profesionálov nejakej oblasti (napríklad zvarovaní či lakovaní), pravdepodobne už viete, čo na to potrebujete, a pravdepodobne už to aj doma máte. No úplným základom je samozrejme akumulátorový skrutkovač alebo rovno akumulátorová vŕtačka, bez ktorých sa žiadny domáci majster nezaobíde. Okrem toho si môžete vybrať aj z rôznych druhov brúsok, ktoré sa hodia pre rôzne účely. Do povinnej výbavy odporúčame multifunkčnú brúsku s trojuholníkovou plochou, alebo uhlovú brúsku, ktorú okrem brúsenia využijete aj na rezanie. Viac informácii o náradí pre domácich majstrov, ďalšie užitočné články, odporúčania, kvalitné výrobky a odborné poradenstvo nájdete na stránke denny.sk, prevádzkovanú spoločnosťou Denny Trans s.r.o.

Zdielať tento príspevok